Občanská poradna pro oddlužení

STOP dluhům z.s.

Hrnčířská 766/87, 470 01 Česká Lípa
725 293 998

stop@dluhum.cz

Zkušenosti

 

 

Lída 22.5.2013

Bydlíme s manželem a třemi dětmi v malém městečku ve Šluknovském výběžku. Před čtyřmi lety jsme si vzali hypotéku a koupili starší domek. Manžel měl dobrou práci, spláceli jsme a postupně opravovali a zvelebovali. Bohužel onemocněl, peněz ubylo, začali jsme si různě půjčovat. A pak to postupně přicházelo, znáte to. Začali nás navštěvovat vymahači od splátkových společností, doporučené dopisy jsem už ani nevybírala. Banka zesplatnila úvěr. Exekutor obstavil účty. Byli jsme v koncích. Pak jsme se seznámili s Helenkou. Dnes jsme s manželem oba v režimu osobního oddlužení. Nikdo nás neotravuje. Dluhy podle splátkového kalendáře v klidu splácíme. V domě bydlíme dál, Helenka dokázala najít fond, který dům vykoupil a nabídl nám dlouhodobou nájemní smlouvu, s možností si ho v budoucnu koupit zpět. Manžela už zase baví dům ošetřovat a postupně zvelebovat. 
 
 
 

Marie 19.4.2013

Bydlím v Jablonci, jsem v důchodu. Chtěla jsem pomoci dceři. Vdala se, mladí potřebovali bydlet. Koupili si na hypotéku starší dům, chtěli ho opravovat, zástava bance nestačila, dozajistila jsem jim tedy úvěr vlastním bytem. Po čase se rozvedli, manžel se na ni zcela vykašlal. Nestačila splácet. Nějaký čas jsme se snažily splácet úvěr samy, postupně jsme se žadlužovaly, až to začalo být neúnosné. Dcera odešla do Prahy, snažila se podnikat, ale na závazky nestačila. Věřitelé ji dali do konkurzu. Pak jsme poznaly  Helenku. Jsem v režimu osobního oddlužení, v klidu splácím, exekutor mi již uvolnil účet, začínám zas normálně žít. Dceřin dům spolu s Helenkou po domluvě s insolvenčním správcem nabízíme za slušnou cenu, která pokryje značnou část závazků. Za cenu určitě lepší, než za jakou by dům odešel v exekuci. Nyní hledáme řešení, jak naložit s mým bytem. Dostala jsem od Helenky několik možností, nyní s dcerou zvažujeme, kterou si vybrat.  
 

Honza 15.4.2013

Jsem z Ústí. Nechci se vracet k tomu, jak se to stalo, prostě stalo se, hodně jsem se zadlužil. Jednoho dne jsem si na poště převzal doporučený dopis a držel v ruce Dražební vyhlášku na svůj dům. Nepomohlo, že jsem pár týdnů zpátky nepustil dovnitř odhadce, kterého poslali z exekutorského úřadu. Stejně dům nějak ohodnotili a exekutor dražbu vyhlásil. Bylo mi strašně. Pak mi kamarád poradil Helenku. Byl to fičák, opravdu hodně jsme ty dny pracovali, ale zvládli jsme to. Podařilo se nám zpracovat řádně oddlužovací návrh, soud mi oddlužení povolil. Exekutor musel dražbu pár dní před jejím konáním zrušit. Jsem v režimu osobního oddlužení. Teď hledáme cestu, jak naložit s domem. Díky získanému času a odborným radám občanského sdružení, které Helenka zastupuje, máme víc možností.  
 
 

Petr 12.4.2013

Jsme s manželkou od Strakonic. Měli jsme úvěr na dům, vzali si k tomu nějaké další půjčky na auto, nějaké vybavení, na dovolenou. A najednou se to nakupilo, přestali jsme stačit splácet, exekutoři posílali různé výzvy. Na netu jsme našli firmu co nabízela vyplacení exekucí. Přijeli, spočítali závazky, nabídli smlouvu, moc pěkně mluvili, měli jsme dobrý pocit, podepsali jsme. Ale neměli jsme to dělat. Sice vyplatili hypotéku a část závazků, ale dům najednou byl v zástavním právu k nim, a jejich úroky a různé další sankční pokuty byly při každém byť drobném zakopnutí strašné. Pak jednoho dne přijeli ti samí lidé, ale už nebyli usměvaví, byli zlí a chtěli nás vystěhovat. Dcera přivezla kontakt na Helenku. My se těch lidí báli, ona je zvládla. Jak žijeme dnes? Řadu těch drobnějších závazků máme ošetřených v osobním oddlužení. A dům máme jako rodina dál. Synovi Helenka vysvětlila, že pro nás pro všechny bude dobré, když si vezme normální slušnou hypotéku. Pomohla mu s vyřízením. Bydlíme, pracujeme, a vážíme si toho.  
 
 

Dáša 16.2.2013

S přítelem jsme si v České Lípě na sídlišti koupili družstevní byt, vzali na něj předhypoteční úvěr. K tomu nějaké půjčky na opravu a vybavení. Pak se příteli nějak nedařilo, splácení bylo těžké. Také jsme špatně platili příspěvky do družstva, to nám nedovolilo převést byt do osobního vlastnictví. Nemohli jsme tak dát byt bance do zástavy, banka úvěr zesplatnila. Byt nám družstvo vzalo pro neplacení do fondů. Takže jsme neměli nic, a proti tomu kupu závazků. S Helenkou jsme zpracovali návrhy na osobní oddlužení, moje i přítelovo. Bydlíme v nájmu, ale už si po těch dlouhých měsících zas připadáme ne jako štvanci exekutorů a různých vymahačů, ale jako normální lidé. Jsem mladá, těch 5 let osobního oddlužení uteče. Pak začneme znova, už teď se na to připravujeme, s čistou hlavou.
 

Eliška 15.2.2013

Bydlíme s manželem a dětmi v bytě na okraji Doks. Stalo se mi něco, čemu se jen velmi těžko uvěří. Zemřela mi maminka. Bydlela v nájmu, tak jsem po ní dědila jen trochu peněz, nějaký nábytek, trošku šperků, hodnota dohromady do 20 tisíc. Netušila jsem, že maminka byla zadlužená, že měla nesplácenýhotovostní úvěr, žalovaný u soudu. Protože jsem dědictví neodmítla, přešly na mě následně i dluhy. O pár měsíců později se ozval exekutor. Najednou jsem s náklady na advokáty, soud a exekuční odměny dlužila víc jak 300 tisíc. Manžel je dělník, těmto věcem nerozumí, nechtěl s tím nic mít, jen mi hrozně vynadal. Že je věc vážná pochopil ve chvíli, když jsme drželi Dražební vyhlášku, na náš byt! Bylo to hrozné. Jsem v režimu osobního oddlužení. Díky Helence. Exekutor na nás nemůže. Sice ten dluh musím splácet, ale postupně, mám na to v klidu 5 let. Hlavní je, že byt nám zůstal.